Štítky

, , , ,

Věděli jste, že naše země je jedna z mála ve světě, kde je normální konzumovat mák? Myslím, že každý, kdo vyrostl v téhle krásné zemi, zná odmalička loupáček, makové buchty či švestkové knedlíky s mákem. Přesto je pěstování máku v některých zemích dokonce ilegální. My dnes použijeme mák zcela legálně…netěšte se, žádný domácí recept na opium nebude…dnes bude makové mléko s ovocem.

Makové mléko

  • asi hrst máku se nechá máčet ve vodě, čím déle tím lépe se mixuje (já měla mák 2 dny ve vodě v ledničce)
  • voda dle potřeby

Množství máku je tak na 2 koktejly. Když jsem mák máčela jen den, nešel rozmixovat do hladka, ale dnes je mák úplně na jemnou kašičku a mléko je bohaté a chutné. Mixovala jsem ho obyčejným tyčovým mixérem, poté přecedila. Rozmixovaný mák, který by někdo mohl nazvat „odpadem“ jsem použila zvlášť. Můžete si do něj přidat jakékoliv ovoce, prostě na co máte chuť. Já tam přidala jablko a banán.

Nemáte rádi mák? Ani já nepatřím k jeho fanouškům. Konzumace máku je pro mě něco jako vepřoknedlozelo…jednou za uherský rok. Dlouho jsem se zdráhala makové mléko vyzkoušet. Protože ráda experimentuju, zkusila jsem ho. A zjistila jsem, že v koktejlu mi chutná. Dokonce i mé dcery, které na mák vůbec nejsou, si pochutnávaly. Sice komentáře o makové vůni tam byly, ale vypily vše do dna :)

A proč mák? Protože má mimo jiné hodně vápníku. Konzumujeme minimum mléčných výrobků, dosud byl hlavním zdrojem vápníku u nás sezam. Teď i mák.

Makové mléko můžete vypít jen tak. Je celkem syté. Nebo s ním můžete připravit živý pokrm. Již připravené mléko používám takto:27.2.2014

  • sklenice makového mléka
  • sklenice mraženého lesního ovoce
  • 1 hodně zralý banán
  • goji na ozdobu

Pokud máte rádi méně sladké variace, pak toto je ta vaše. Nemusíte ani přidávat banán. Rozmixujete ovoce s mlékem a máte chutný, zdravý, výživný a hlavně živý způsob stravy.

Ať vám chutná,

Jolana Dominguez

www.nova-cesta.com

Reklamy